Uczniowie klasy IV zajęli III miejsce w Powiatowym Konkursie Turystycznym “Poznaj swój Powiat Ostrowski”. Nagrody zostały wręczone na uroczystej gali podsumowującej konkurs.
Przed stworzeniem swoich prac konkursowych wybraliśmy się na dwie wycieczki turystyczne, śladami rzeźbiarza Pawła Brylińskiego oraz śladami książąt Radziwiłłów.
Na pierwszej wyprawie podążaliśmy po pobliskich miejscowościach poszukując słupów sakralnych, rzeźb, krzyży przydrożnych i kapliczek, które artysta wytworzył w XIX wieku. Podziwialiśmy niezwykłe piękno ukryte w drewnianych dziełach mistrza. Niestety nie wszystkie prace zachowały się do dziś. Wiele z nich uległo zniszczeniu w czasie drugiej wojny światowej, a kilka z nich zrekonstruowano na wzór pierwotnych dzieł. Wiele razy mijamy te niezwykłe wytwory, lecz nie przyglądamy się im. Warto czasem zwolnić i zachwycić się pięknem ludowego rzeźbiarza.
Kolejno wyruszyliśmy do Antonina śladami książąt Radziwiłłów. Na miejscu zwiedzaliśmy piękny pałac i okoliczny park, w którym niegdyś oprócz książąt przebywał sam Fryderyk Chopin. W pobliżu pałacu mieści się Rezerwat Przyrody “Wydymacz”, który skrywa w swoim bogactwie rzadko już dziś spotykany las łęgowy z drzewami jesionowo-olszowymi. Mimo chłodniejszej pogody bacznie podążaliśmy leśnymi ścieżkami w poszukiwaniu zwierząt i formacji roślinnej. Udało nam się dostrzec łabędzia, który pływał pośród drzew, po stawie Wydymacz. Udało się oszacować, iż spotkany łabędź liczy około 10 lat. Byliśmy zachwyceni pięknem naszej przyrody ubarwionej kolorowymi liśćmi spadającymi z drzew. Podążając śladami Radziwiłłów, dotarliśmy do Ostrowa Wielkopolskiego, którego ziemie niegdyś należały do książęcej rodziny. Dotarliśmy do Konkatedry, ufundowanej dzięki częściowej hojności Ferdynanda Radziwiłła. W kościele znajdują się zabytkowe, ponad 100-letnie organy oraz trzy dzwony, jeden z nich nazywa się Ferdynand, na cześć fundatora książęcego rodu.
Po pierwszej wyprawie, śladami rzeźb Pawła Brylińskiego, uczniowie utworzyli mapę przedstawiającą rozmieszczenie dzieł artysty w naszym regionie. Następnie wykonali zdjęcie pracy i wywołali w postaci puzzli. Wiedzę zdobytą na drugiej wędrówce chłopcy wykorzystali w grze edukacyjnej “Kocham Cię mój Powiecie Ostrowski”. Zawiera ona wiele pytań dotyczących naszego powiatu.