Szkoła Podstawowa w Topoli Małej powstała w XIX wieku. Kronika szkolna obejmująca lata 1830-1910 pisana w języku niemieckim (zabory) zawiera zapis, że Publiczna Szkoła Powszechna w Topoli Małej prowadziła działalność już w 1821 roku.

Pierwszym nauczycielem był Józef Kociński. Kolejny to Edward Zakęski, potem Franciszek Białek. Od roku 1872 funkcję tę pełnił Ludwik Andrzejewski. Fakty te potwierdza także Kronika Strażacka. Jednakże większość mieszkańców twierdzi, że szkoła powstała w roku 1884, ponieważ wtedy wzniesiono dwukondygnacyjny budynek szkolny, który funkcjonuje do dziś (stara część dzisiejszej szkoły), a na nim właśnie widnieje zapis - 1884. Od roku 1894 nauczycielem i kierownikiem został Józef Rosochowicz. Za czasów jego kierownictwa wybudowano drugi budynek szkolny (1911 r.), który dziś już nie istnieje.

W pamięci żyjących jeszcze mieszkańców zapisał się kolejny kierownik szkoły –Franciszek Klementowski. Swoje stanowisko piastował od roku 1926 do grudnia 1938 roku, kiedy to obowiązki kierownika przejął Antoni Pietruszka.

Druga wojna światowa spowodowała przerwę w działalności szkoły. Jej kierownik został powołany do wojska, a do Topoli Małej wrócił, aby dalej kierować szkołą, tuż po zakończeniu działań wojennych. Funkcję swoją sprawował aż do roku 1970, kiedy to kierownictwo szkoły przejęła pani Anna Krzyślak.

Obowiązki dyrektora pełniła do roku 1983, a potem przejęła je pani mgr Henryka Morawek. Za jej kadencji utworzono Komitet Pomocy Szkole, który dokonywał systematycznych zbiórek pieniężnych wśród mieszkańców wsi Topola Mała i Topola Osiedle, w wyniku której przeprowadzono remont budynków, a dzięki wytężonej pracy rodziców wybudowano kotłownię i doprowadzono wodę z nowo wybudowanego wodociągu wiejskiego. Potem zainstalowano centralne ogrzewanie.

Prace te nadzorowała już pani dyrektor mgr Halina Mendera, która stanowisko to objęła w roku 1985.

W roku 1993 Komitet Pomocy Szkole zaktywizował swoją działalność, zmienił nazwę na Komitet Rozbudowy, a mieszkańcy Topoli Małej oraz Topoli Osiedle po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i opodatkowali się na rzecz rozbudowy szkoły.

Uroczystego otwarcia zmodernizowanej szkoły dokonała dyrektor Halina Mendera w dniu 26 października 1995 roku. Przy szkole powstało też wkrótce duże boisko sportowe. Z dniem 1 września 1999 roku w wyniku reformy oświaty szkoła została przekształcona w sześcioletnią szkołę podstawową. W czerwcu 2001 roku mury szkolne opuścili ostatni absolwenci klasy ósmej.

Styczeń 2004 roku przyniósł kolejną zmianę na stanowisku dyrektora. Pełniącą obowiązki została mgr Grażyna Szulc, a od września 2004 - funkcję dyrektora objęła pani mgr Grażyna Bąk, która w dniu 6 grudnia 2004 roku podczas ceremonii, której przewodniczyła, otrzymała od Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski akt nadania Szkole Podstawowej imienia księdza Teodora Korcza. Rok później szkoła otrzymała od siostrzenicy Patrona – pani Janiny Andrzejewskiej- sztandar, poświęcony przez księdza prałata Jana Majchrzaka, który poświęcił także salę gimnastyczną Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 7 października 2011 roku.

Od września 2012 roku szkoła weszła w skład Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, którego dyrektorem została pani mgr Grażyna Bąk.

Wiosną 2021 roku w budynku szkoły rozpoczęto gruntowną termomodernizację. W budynku wymieniono m. in. okna, instalację elektryczną, sanitarną, teleinformatyczną. Zmieniono ogrzewanie na gazowe. Odnowie uległ także wewnętrzny i zewnętrzny wizerunek placówki. Szkoła wzbogaciła się w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk przyczynił się do tego, że placówka oświatowa w Topoli Małej jest nowoczesnym kompleksem wpisanym na listę obiektów użyteczności publicznej przyjaznych środowisku.

Obecnym dyrektorem szkoły jest pani mgr Marzanna Janoś a funkcję wicedyrektora pełni pani mgr Monika Błażejewska.